Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Przejście na ty

Zobacz artykuły na temat:biuroprzyjaźńkultura osobista
Jak przejść na "ty"? Poprawnie i zgodnie z savoir-vivre'em? Zarówno w kontaktach oficjalnych jak i prywatnych pojawia się niejednokrotnie potrzeba zmiany stosunków formalnych na bardziej przyjacielskie. Decyzji o przejściu na przysłowiowe „ty” ze znajomym, przełożonym lub kolegą z pracy nie podejmuj jednak pochopnie, a zwłaszcza wypicie bruderszaftu musisz dość dobrze przemyśleć.

Największe szanse na zakażenie grzybicą występują w gabinetach kosmetycznych, zwłaszcza na urządzeniach do pedicure i manicure grzyby  znajdują doskonałe miejsce do rozwoju

Zarówno w kontaktach oficjalnych jak i prywatnych pojawia się niejednokrotnie potrzeba zmiany stosunków formalnych na bardziej przyjacielskie. Decyzji o przejściu na przysłowiowe „ty” ze znajomym, przełożonym lub kolegą z pracy nie podejmuj jednak pochopnie, a zwłaszcza wypicie bruderszaftu musisz dość dobrze przemyśleć.

Kto komu proponuje

Zasady grzeczności nakazują, aby z propozycją rezygnacji z tytułowania per pan wyszła starsza osoba do młodszej, kobieta do mężczyzny, wyższy rangą pracownik do niższego rangą, szef do swojego podwładnego, a profesor do doktora. Jeśli jednak czujemy, że nie jest to dobry moment na taką zmianę i wiemy, że zwracanie się w ten sposób do danej osoby, będzie nas krępowało, możemy delikatnie odmówić, np. słowami „proszę wybaczyć, ale nie godzi się do Pana/Pani w ten sposób się zwracać”. Jeśli natomiast propozycja wychodzi od mniej dostojnej osoby np. od kolegi z pracy mniej więcej w równym wieku, możemy go lekko zbyć mówiąc: „Będzie jeszcze lepsza okazja, aby to zrobić”.

Zobacz: Zaproszenia na kawę

Bruderszaft

Przejść na „ty” można również wznosząc bruderszaft, ale jak zasady dobrych manier podchodzą do tego zwyczaju? Coraz więcej jest głosów za tym, aby z bruderszaftu zrezygnować. Po pierwsze zazwyczaj wypijamy bruderszaft pod wpływem zbyt dużej dawki alkoholu, po drugie wielokrotnie zdarza się, że żałujemy następnego dnia swojego zachowania. A niestety czy tego chcemy czy nie, musimy ponosić odpowiedzialność za swoje zachowanie. Nie dopuszczalne jest udawanie na drugi dzień, że bruderszaft nie miał miejsca.

Zobacz: Zasady używania sztućców

Aby do takich niezręcznych sytuacji nie doprowadzać powinniśmy na bankietach firmowych zachowywać umiar i kontrolować swoje reakcje, oszczędzając sobie pijackich uścisków i dwuznacznych pocałunków. Najlepiej przejść na „ty” bez udziału alkoholu. Będzie to na pewno bardziej taktowne, pozbawione podtekstów i pobłażliwych uśmiechów innych osób.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Z kim Ewa Farna siedziała w ławce?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 13
dodano: 05:13 2014-07-06 przez: ~gothia (46.238.*.*)
A sluchajcie, taka sytuacja. W liceum uczyl mnie niemieckiego niewiele starszy nauczyciel 8 lat roznicy. Teraz juz po ilus tam latach ja mam 27 lat a byly nuczyciel 35 lat. Rozmawiamy na fb itp. Czy ja jako nieco mlodsza kobita moge zaproponowac przejscie na ty? Relacja nauczyciel i uczen to juz zaszkosc w tym przypadku :)
dodano: 11:10 2014-04-09 przez: ~arbiter elegantiarum (89.67.*.*)
30-latka to dorosła kobieta i to ona decyduje, z kim będzie na ty. Wyjątkiem jest szef (zawsze pierwszy proponuję, nawet jak jest młodszy). Generalnie zawsze kobieta proponuje mężczyźnie. Kobiety "nie mają wieku". Jednostronne "tykanie" wśród ludzi dorosłych jest niezgodne z savoir-vivre i niedopuszczalne (mnie osobiście drażni, nawet jako osobę postronną).
dodano: 21:28 2012-04-18 przez: ~gość (88.156.*.*)
a sytuaja on 50 lat ona 30 kto pierwszy proponuje przejscie na ty? stanowiska to samo
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter