Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Kondolencje - komu i jak składać?

Zobacz artykuły na temat:poradyrodzinakultura osobista
Stanisław Krajski
Mistrz etykiety, autor książek z zakresu savoir-vivre'u<br />
Czy kondolencje należy składać wszystkim krewnym osoby zmarłej, czy tylko najbliższym? Czy wystarczy odpowiedzieć "Moje kondolencje", czy może wypada dodać coś od siebie? Na wszystkie te pytania dotyczące kondolencji odpowiada nasz ekspert od zasad savoir-vivre'u.

Meteopaci – chorzy na pogodę?/fot. Fotolia

Czy powiedzenie "Moje kondolencje" do krewnego zmarłej osoby wystarczy?

Spotkałam się z takim problemem, że podczas pogrzebu składano kondolencje zarówno córce zmarłego, jej mężowi (a więc zięciowi zmarłego), a także córkom niepełnoletniej i nastoletniej. Komu należy składać kondolencje? Wszystkim tym osobom? I co mówić do tych osób? Judyta R.

Zobacz także: Kondolencje i księgi kondolencyjne

Savoir-vivre nakazuje serdeczność w stosunku do innych i okazywanie im troski oraz nie sprawianie im przykrości. W każdej sytuacji wygląda to inaczej. Trzeba ją rozeznać. Można złożyć kondolencje tylko córce. Można i wszystkim krewnym. Nie należy tu ograniczyć się tylko do pustej formy typu: „Moje kondolencje”. Lepiej powiedzieć kilka ciepłych słów z serca.

Zobacz także: Kondolencje - wzory tekstów

Nie jest błędem powiedzeniu kilku ciepłych słów osobom, które kogoś straciły. Nawet jeśli ta osoba w danej chwili nie ma ochoty ich słuchać. Na pewno należy zachować umiar w zbyt natarczywym okazywaniu swoich uczuć, zarówno jeśli chodzi o wylewne składanie kondolencji, jak i niechętne, obojętne ich przyjmowanie. Zasady savoir-vivre'u dotyczą w tym wypadku obu stron. Choć w tak trudnej dla wszystkich sytuacji należy być bardzo wyrozumiałym.

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak wybrać sokowirówkę?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter