Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Zobacz artykuły na temat:śmierćreligiakultura osobista
Stanisław Krajski
Mistrz etykiety, autor książek z zakresu savoir-vivre'u<br />
Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny? Już przed II wojną światową zwracano uwagę na to, że noszenie pełnej żałoby jest wskazane tylko wtedy, gdy stać nas na żałobny strój, w którym przecież wszystko i wciąż musi być czarne.

jak długo obowiazuje żałoba

fot. Fotolia

Nie można więc np. nosić zielonego płaszcza do czarnego żałobnego stroju. Już wtedy można więc było sygnalizować żałobę czarną opaską pamiętając o tym, by kolory naszych ubrań były bardzo spokojne i zbliżone do czerni - o ile to tylko możliwe. W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach. Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni, po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

Tak więc zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje: 1. do pogrzebu; 2. podczas pogrzebu; 3. po pogrzebie.

Żałobne zachowanie i strój do pogrzebu

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy. Ich ubiór powinien być ciemny. Powinni mieć czarną opaskę na lewym ramieniu lub czarną kokardkę na ubraniu u góry po lewej stronie.

Jeśli zaś dla kogoś żałoba narodowa nie jest osobistą żałobą powinien traktować wszystkich pozostałych jako bliskich zmarłego (zmarłych). Jeśli zaś ktoś uznaje tę żałobę za żałobę osobistą i spotyka się z innymi podobnymi osobami powinien się upewnić, czy chcą podejmować ten temat.

Polecamy: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Żałobne zachowanie i strój w czasie pogrzebu

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Nie może zatem być też krótka, ostatecznie, ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Zachowanie musi cechować szczególna powaga i wyciszenie. Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 69
dodano: 18:13 2016-05-18 przez: ~gość (83.11.*.*)
zmarła siostra mojej mamy , miała 90 lat . Nie wiem jak długo i czy w ogóle nosić żałobę. Po rodzicach nosiłam 1 rok i 2 miesiące gdyż trudno było ubrać się tak od razu na kolorowo a teraz nie wiem.
dodano: 07:39 2016-03-16 przez: ~gość (37.248.*.*)
Nie wiem gdzie to słyszałaś, ale rozwalił mnie ten tekst :D Wiesz, w sumie po co w ogóle nosić żałobę - przecież i tak wszyscy skonczymy w piachu.
dodano: 18:24 2016-03-13 przez: ~gość mila (193.218.*.*)
Witam.Słyszałam , że za osobę po 80 roku życia nie nosi się żałoby, bo to już starość i taka kolej rzeczy ?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter