Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Zobacz artykuły na temat:śmierćreligiakultura osobista
Stanisław Krajski
Mistrz etykiety, autor książek z zakresu savoir-vivre'u<br />
Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny? Już przed II wojną światową zwracano uwagę na to, że noszenie pełnej żałoby jest wskazane tylko wtedy, gdy stać nas na żałobny strój, w którym przecież wszystko i wciąż musi być czarne.

jak długo obowiazuje żałoba

fot. Fotolia

Nie można więc np. nosić zielonego płaszcza do czarnego żałobnego stroju. Już wtedy można więc było sygnalizować żałobę czarną opaską pamiętając o tym, by kolory naszych ubrań były bardzo spokojne i zbliżone do czerni - o ile to tylko możliwe. W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach. Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni, po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

Tak więc zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje: 1. do pogrzebu; 2. podczas pogrzebu; 3. po pogrzebie.

Żałobne zachowanie i strój do pogrzebu

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy. Ich ubiór powinien być ciemny. Powinni mieć czarną opaskę na lewym ramieniu lub czarną kokardkę na ubraniu u góry po lewej stronie.

Jeśli zaś dla kogoś żałoba narodowa nie jest osobistą żałobą powinien traktować wszystkich pozostałych jako bliskich zmarłego (zmarłych). Jeśli zaś ktoś uznaje tę żałobę za żałobę osobistą i spotyka się z innymi podobnymi osobami powinien się upewnić, czy chcą podejmować ten temat.

Polecamy: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Żałobne zachowanie i strój w czasie pogrzebu

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Nie może zatem być też krótka, ostatecznie, ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Zachowanie musi cechować szczególna powaga i wyciszenie. Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 65
dodano: 11:54 2016-02-02 przez: ~gość (89.71.*.*)
Żałobę powinno nosić się w sercu a nie na pokaz przed ludźmi. Noszenie żałobnych strojów to wymysł różnych kultur. W różnych rejonach świata obowiązuje inny kolor. Tylko po co my ludzie mamy postępować tak jak ktoś sobie kiedyś wymyślił. Może za jakiś czas ktoś ustali, że powinno palić się żonę ze zwłokami męża jak w Indiach i co będziemy ze skruchą poddawać się temu co ktoś wymyślił?
dodano: 21:52 2016-01-16 przez: ~gość (78.154.*.*)
Od jakiego wieku nosi się żałobę ?
dodano: 17:51 2016-01-08 przez: ~Maks (89.67.*.*)
Autor zdaje się pomylił zjawisko żałoby z lokatą terminową, skoro twierdzi, że "po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy", ale nie dziwi, bo pogarda dla życia i emocji są takie europoprawne :)
Zamów darmowy newsletter