Prezent do szpitala - jaki wybrać prezent dla chorego?

Prezent do szpitala fot. Adobe Stock
Prezent do szpitala pozwoli chociaż na chwilę odgonić smutki. Najlepiej jest kupić coś, co zajmie czas choremu - książkę, kwiaty albo słodki upominek. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie prezenty są odpowiednie dla pacjentów w szpitalu.
/ 09.02.2021 10:28
Prezent do szpitala fot. Adobe Stock

Prezent do szpitala nie musi być drogi, chodzi raczej o sam gest wykonany w kierunku chorego, o wsparcie emocjonalne, którego z pewnością pacjent potrzebuje bardzo w tak trudnej dla niego chwili.

Chorzy z reguły są bardzo samotni. Pracownicy szpitala, który jest zwykle po brzegi wypełniony chorymi, nie są w stanie zapewnić swoim pacjentom należytej uwagi. Stąd pobyt w szpitalu dla większości ludzi kojarzy się właśnie z osamotnieniem i przygnębieniem.

Aby poprawić choremu nastrój, warto pomyśleć o prezencie. Taki upominek nie będzie tylko przedmiotem - wniesie ze sobą wartość emocjonalną, bezcenną w tak ważnej chwili.

Typy prezentów do szpitala

Wybierając prezent dla chorego powinniśmy kierować się znajomością osoby, której chcemy ofiarować podarunek. Ułatwi to znacznie zakup odpowiedniego prezentu i zagwarantuje dobry humor osoby obdarowywanej. Jednak są i takie rzeczy, które można zakupić „w ciemno", a które na pewno uradują każdego człowieka przebywającego w szpitalu.

Dobra książka

Najlepiej jest kupić jakiś bestseller, dobry kryminał albo coś z klasyki - tego typu prezenty sprawdzają się, ponieważ wypełniają choremu chwile samotności oraz pozwalają oderwać mu się od smutnej rzeczywistości szpitala.

Kwiaty 

Kolorowe kwiaty z pewnością ucieszą zarówno kobietę jak i mężczyznę, jednak nigdy nie należy przesadzać z ich ilością -  ich zapach może odurzać pacjenta, zamiast go rozweselać.

Dobrym wyborem są czerwone róże czy też goździki - są uniwersalne i na pewno ucieszą każdego oraz rośliny doniczkowe, które nawet mogą przynieść więcej radości, gdyż nie zwiędną, a dodatkowo zajmą czas pacjenta (w tym wypadku radzi się raczej wybór kwiatów o delikatnym zapachu). Niewskazane są lilie, które mają nie tylko intensywny zapach, ale mogą się kojarzyć z pogrzebem. 

Drobne słodycze

Słodkie przysmaki poprawiają humor prawie każdemu. Ważne jest jednak, aby przed wizytą u chorego upewnić się, że dana osoba będzie mogła spożyć słodkości (nie każdy chory może jeść słodycze, np. osoba po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego).

Warto też zwrócić uwagę na opakowanie czekoladek, pudełko w kształcie serduszka czy uroczego zwierzaka, jest o wiele radośniejsze niż standardowe.

Przenośny odtwarzacz muzyki

Chociaż wydaje się pozornie, że sprzęt tego typu odszedł do lamusa, trzeba pamiętać że nie wszyscy pacjenci słuchają muzyki ze smartfonów - choćby z racji wieku. W niektórych przypadkach, odtwarzacz typu mp3/mp4 to strzał w 10. Warto też pomyśleć od razu o wgraniu kilkunastu utworów.

Gazety, krzyżówki, konsola do gier

Równie dobrym pomysłem są krzyżówki, najnowsze wydania magazynów czy gry elektroniczne, np. game boy, zwłaszcza dla pacjenta dziecka.

Pluszowa maskotka

Jeśli chorym jest dziecko, z pewnością ucieszy się, gdyotrzyma pluszowego misia czy pieska - dla dziecka zabawka jest wspaniałym towarzyszem w chwilach samotności i smutku.

Osoby dorosłe również powinny się uśmiechnąć na widok maskotki - wnoszą ze sobą wiele radości.

Fajny t-shirt

Koszulka ze śmiesznym napisem to zawsze dobry pomysł. Taki osobisty podarunek z pewnością ucieszy chorego. Obecnie usługa naklejanie czy drukowania na koszulkach zdjęć czy napisów jest powszechnie dostępna i dosyć tania.

Piłeczka antystresowa

Taka piłeczka przyda się każdemu - wypustki na piłeczkach masują mięśnie głębokie, dzięki czemu łagodzą stres i pozwalają się zrelaksować.

Urocze kapcie 

Kapcie w kolorze różowym, w kształcie głowy psa lub ulubionej postaci z bajki, z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdego chorego. 

Kilka zasad kupowania prezentu do szpitala

Pamiętaj, że prezenty spożywcze - czekoladki, soki czy jakiekolwiek inne potrawy powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym (nie każdy pacjent może jeść normalnie, warto o tym pamiętać).

Prezent nie powinien przeszkadzać innym pacjentom, przebywającym w tym samym pokoju, co nasz znajomy (prezenty takie jak, np. radio, magnetofon czy przenośny telewizor, bez konsultacji z innymi chorymi, jest raczej niewskazany).

Do prezentu warto dodać kartkę z życzeniami - prosta i niedroga, a tak bardzo dużo znaczy dla chorego, kilka miłych słów z życzeniami naprawdę może zdziałać cuda.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.10.2009 r.

Więcej porad:
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast w foteliku?
Lęk separacyjny - jak oswoić trudności przy rozstaniu u dziecka?
Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka 

Redakcja poleca

REKLAMA