Jak uniknąć gaf słownych?

Związki na odległość są trudne i od samego początku wymagają pewnego poświęcenia/ fot. Shutterstock
Gafa to zachowanie niewłaściwe o najmniejszym ciężarze gatunkowym, o niedużej szkodliwości.
/ 28.11.2010 12:25
Związki na odległość są trudne i od samego początku wymagają pewnego poświęcenia/ fot. Shutterstock

Jest, przypomnijmy, nieumyślnym dotknięciem czy nawet zranieniem innej osoby lub nieumyślnym wywołaniem niezręcznej sytuacji – sytuacji, w wyniku której ktoś poniósł szkodę jakiegoś typu.

Pomimo to, że są tak niewielkim wykroczeniem często jednak powodują bardzo negatywne skutki. Ma to miejsce wtedy, gdy godzą w osobę pozbawioną wyrozumiałości, poczucia humoru, wielkoduszności i wspaniałomyślności. Taka osoba może je uznać za „śmiertelną” obrazę, może ich nigdy nie wybaczyć i podjąć czy podejmować stale działania „odwetowe” czyli, mówiąc inaczej, mścić się świadomie lub nie.

Gafy mogą powodować bardzo negatywne skutki również wtedy, gdy dotykają osób ogólnie bardzo wrażliwych lub bardzo wrażliwych w jakimś ograniczonym zakresie (możemy mówić, że posiadają swoją piętę achillesową), które przez tą gafę zostaną boleśnie i trwale zranione, co nie będzie bez dalszych skutków dla osoby, która gafę popełniła.

Warto zatem nauczyć się unikać gaf. Nim jednak podejmiemy wprost ten temat należy parę słów powiedzieć o typach gaf.

Gafy dzielą się na gafy słowne i sytuacyjne.
Gafy słowne dzielą się na kilka gatunków.

Gaf łatwo uniknąć unikając poruszania w rozmowie z mało znanym nam człowiekiem jego spraw osobistych czy spraw, co do których nie wiemy, czy przypadkiem nie dotyczą go bezpośrednio.

Polecamy: O czym można rozmawiać przy stole?

Gafy łatwo uniknąć nie opowiadając niczego o sobie ludziom, których mało znamy.

Gafy łatwo uniknąć zachowując wielką ostrożność i zakładając, że wszystko w życiu człowieka, którego dawno nie widzieliśmy mogło się zmienić, raczej sondując niż wypytując się wprost.

Stosuj się do zasady, którą powtarzają wszystkie podręczniki savoir vivre: „Nie rozmawiamy raczej o osobach nieobecnych, a jeśli już to mówimy o nich tylko pozytywnie”.

Czytaj także: Czego nie robić, by nikogo nie obrazić?

Zobacz stronę eksperta; www.savoir-vivre.com.pl

Redakcja poleca

REKLAMA