Jak uniknąć błędów przy serwowaniu wina

Jak uniknąć błędów przy serwowaniu wina
Chcesz, by wino dopełniło uroczysta kolację czy uświetniło spotkanie w gronie przyjaciół – zapoznaj się z kilkoma zasadami, by podawanie wina nie przerodziło się w koszmar.
/ 21.08.2010 14:37
Jak uniknąć błędów przy serwowaniu wina

Nadmierne ryzykanctwo

Wiesz, że wino jest produktem naturalnym i niejako z definicji może być czasem popsute. Szacuje się, że z powodu choroby korka nawet 8 % win jest zepsutych. Biorąc to pod uwagę kupowanie zaledwie jednej butelki na spotkanie jest dużym ryzykiem i może zakończyć się niepotrzebnym wstydem. Zatem zawsze miej w zanadrzu dodatkową butelkę trunku.

Niewłaściwa temperatura

Pamiętaj, że białe wina należy schłodzić przed podaniem, a czerwone serwować w temperaturze pokojowej. Gdyby się trzymać tej ogólnej zasady byłoby całkiem dobrze. Niestety białe wina często nie są schłodzone, ale wręcz zmrożone. Oczywiście po pewnym czasie osiągną w kieliszku odpowiednią temperaturę, ale w międzyczasie może wystygnąć potrawa i opaść zapał. Jeszcze częściej popełnia się błąd podając wina czerwone zbyt ciepłe. Wynika to z nieprawidłowego zrozumienia określenia terminu „temperatura pokojowa”.

Nie jest to, jak mogłaby sugerować nazwa, temperatura panująca w Waszym mieszkaniu. Określenie wywodzi się z czasów, gdy w domach nie było jeszcze centralnego ogrzewania i w pokojach było ok. 18 stopni. I najczęściej taką, bądź nieco niższą temperaturę, polecają producenci. Jak z tego wynika warto zatem nieco schłodzić również wina czerwone.

Zły dobór wina do … współbiesiadników

Jest to chyba najpowszechniejszy błąd wśród prawdziwych winomaniaków. Pragnąc podzielić się swoją pasją i wiedzą winiarską starają się często wznieść na wyżyny sommelierskie nie zważając na to czy ktoś jest w stanie za nimi nadążyć.

Polecamy: Dobieranie szkła

Czym innym jest picie wina w towarzystwie winiarskich pasjonatów, a czym innym odpowiedni ich dobór na spotkanie rodzinne w szerszym gronie. Osoby pijające wina okolicznościowo nie mają obowiązku zachwycać się niuansami wychwytywanymi przez znawcę.

Warto pamiętać w takich sytuacjach, że wino ma wnosić przede wszystkim radość do spotkań z bliskimi, techniczne oceny wina lepiej odłożyć na inną okazję. 

Czytaj także: Ogólne zasady podawania wina